En förmiddag i skolskogen

Tisdag 8 september gick vi alla till skolskogen.

Vi promenerade i tvärgrupper och längs vägen fick alla grupper göra en ”Höstbingo”. Man skulle spana efter djur, löv i olika färger, pinnar, stenar, fjädrar och en mängd andra saker. Alla grupper fick bingo och någon grupp lyckades faktiskt upptäcka ALLT som var avbildat på bingo-kupongen. Bra gjort alla!

Uppe i skogen möttes vi av Malin och Ia som tänt eldar och förberett för vår ankomst. Efter en kort samling förflyttade vi oss till ängen som ligger alldeles intill skolskogen. Där lekte vi en lek som handlade om älgar – vad de behöver och vilka faror som finns för deras överlevnad.

Nästa inslag var den efterlängtade fikastunden som följdes av fri lek.

Sista inslaget för dagen var en stafett där vi lärde oss känna igen huggormen och snoken – de ormar som finns här uppe i vår del av Sverige.

Lagom till lunch var vi tillbaka på skolan. Vi personal vill tacka alla fantastiska elever för en väldigt rolig och trivsam utflykt. Ni är FANTASTISKA och ni kan så väldigt mycket om många olika saker i vår natur.